Skip to content

Радна јединица „Зеленило“

Обављање ове комуналне делатности се врши на основу Одлуке о одређивању комуналних делатности и делатности од општег интереса на територији града Лесковца. На основу наведене Одлуке, ЈП „Урбанизам и изградња“ Лесковац обавља вршење стручног надзора над извршењем послова обављања комуналних делатности а комуналну делатност обавља ЈКП „Комуналац“ Лесковац.

Одржавање травњака подразумева сакупљање папира, флаша, лишћа и др.крупног отпада као и пражњење канти са јавних зелених површина и грабуљање травњака.

Кошење травњака се изводи моторном косачицом.Ђубрење травњака се углавном изводи минералним ђубривима. Препоручује се ђубрење азотним ђубривима у зимском периоду а затим НПК ђубривима после кошења са 50-100кг/ха. Ђубрење се изводи када је травњак потпуно сув. и моторном косом тј. тримером за траву висине од 12-30цм. Откос треба пограбуљати и сакупити на гомиле.

Обнова оштећених травњака се врши  основном обрадом земљишта риљањем или машинским путем  ротофрезирањем. Затим се изврши грубо и фино планирање а након тога  приступа се  сетви травне смеше са 30-50гр/ м2, затрпавању семена, ваљању и редовном заливању до ницања траве. Навежена хумусна земља се испланира на местима оштећеног травњака а затима се изврши сетва травне смеше, грубо и фино планирање, затрпавање семена, ваљање и заливање.

Крчење растиња подразумева кошење траве на висини већој од 30цм на површинама које се одржавају и уклањање шибља и самониклог дрвећа. Крчење се изводи моторном косом и моторном тестером као и мотокултиватором у зависности од потребе на терену.

Заливање јавних зелених површина изводи се према потреби на терену у току периода вегетације. Заливање садница на јавним зеленим површинама у току вегетације(од јуна до септембра) врши се 3-4 пута недељно и за одржавање садница у уредном стању одговоран је извођач коме је поверена ова комунална делатност Једно заливање се изводи са 10 л/м2 површине хидрантима или цистернама. Пожељно је да се заливање изводи у раним јутарњим часовима или касно поподне.

Окопавање дрвећа се врши да би се уништио коров и да би се разбила покорица. Око садница треба урадити чанак довољне величине да би се касније могло изводити заливање садница са 50-100л  воде по садници. Приликом окопавања садница чисте се избојци и изданци. По потреби се врши и ђубрење садница.  Формирање круне дрвећа почиње приликом садње истог, а следеће се обавља према потреби. Орезивање се ради и у току вегетације, након олујних ветрова.

Вађење пањева се ради  као мера уређења и рашчишћавања простора.

Садња дрвећа се ради у већ  припремљеним јамама. Припрема јаме се састоји у попуњавању јаме квалитетним хумусом, ђубрењем.

Орезивање и одржавање шибља је потребно вршити сваке године из следећих разлога:

  • да би цветало континуирано
  • да би се обликовао хабитус због декоративности
  • да би се продужио век трајања украсног шибља.

Ту спада и садња и одржвање ружа, орезивање, заливање, окопавање ружа где се уклоња се  коров, разбија покорица, прихрањују се  по потреби. На крају се врши Превентивна заштита ружа и украсног шибља.

Саднњу и одржавање живе ограде врши се ручно са одговарајућим алатом у зависности од старости и густоће живе ограде.

Садњу расада цвећа „Зеленило“ ради са посебном пажњом сваке године од припрема леја за садњу цвећа па све до комплетног одржавања. Инвеститор  одређује место и врсту садница.

Јавне зелене површине за редовно одржавање на територији града Лесковца су:

  • Паркови: Централни парк, Спомен парк, Парк шума Хисар, Парк 9.Југовића, Парк Краља Петра, Парк у Брестовцу , Парк Рупе,  Парк Бамби,
  • Блоковски или реонски парк:
  • Зелене површине: иза Мадере, у ул.Стојана Љубића, код Музеја,  код старе Аутобуске станице, код Дома Синдиката, у ул.Моше Пијаде, у Општинском дворишту , у Владе Ђорђевића, на Булевару Ослобођења, Масариков трг, у ул.Цара Душана, код Аутобуске станице, у ул.Светозара Марковића,  код Дома Здравља,у ул.28.март, код Ракићеве кафане, Дубочица, Сува река, Солидарност, Николе Скобаљића, Илије Стреле, Радничко, Три Шешира, Зеле Вељковић, Тома Костић, Црквено двориште, код Железничке станице, кружни ток код болнице, испред поште на Железничкој станици, код фабрике Летекс, на улазу у град, у насељу Стара сточна пијаца (тениски терен),  у Норвежанској улици, Етно парк-Хисар, код обилазнице(насеље Дубочица), у Дубочици 2, око Медицинске школе, у ул. Солунских ратника, у Влајковој улици, у улици 28.март, од Идее до фабрике Монтажа, преко пута старе А.станице, иза ОШ К. Стаменковић, у Црногорској улици, у Индустријској улици, паркинг у улици Топлички устанак,паркинг у улици 7.јули, паркинг у улици Моше Пијаде.
  • Сквер: Скверови у оквиру зоне централних делатности, код Железничке станице,  Шоп Ђокићев комплекс, код Елу центра и Мадере, уз саобраћајнице, на углу ул. Степе Степановића и Булевар Николе Пашића и у ул. Бабички Одред, кружни ток код болнице, кружни ток у улуци ЈМБГ, кружни ток у Зеленој зони.
  • Зелене површине дуж дрвореда: Тампон зона између пешачких токова и околних објеката према саобраћајницама. Укупна предвиђена дужина дрвореда  је 28 км.
  • Примарну мрежу чине дрвореди у: ул. Булевар Ослобођења, ул.Ивана Милутиновића, ул.Степе Степановића, ул.Нишка, ул.Јужноморавских бригаде, Булевар Николе Пашића, ул.28.март, ул.Краља Петра, ул.Влајкова, ул.Станоја Главаша, ул.Раде Жунића.
  • Секундарну мрежу дрвореда чине дрвореди у осталим улицама градског језгра и приградских насеља у: ул.Солунских ратника, ул.Светоилијска, ул.Првомајска, ул.Ђуре Салаја, ул.Боре Пиксле, ул.Млинска, ул.Доситеја Обрадовића, ул.Пана Ђукића, ул.Поп Мићина, ул.Савска, ул.Ветерничка, ул.Цара Душана, ул.Војводе Мишића, ул.Мокрањчева, улица Бранка Крсмановића, улица Косовских јунака,улица Краља Петра  и остале јавне зелене површине.